Ozenek fot Karol Budrewicz  WWW

1 lutego 2015 r., godzina 19.00

Scena Teatru Śląskiego

Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica

Mikołaj Gogol

Ożenek

Ożenek od chwili premiery w grudniu 1842 roku należy do najczęściej wystawianych na świecie rosyjskich komedii. Mimo upływu lat publiczność niezmiennie bawią jej wyraziste postacie, prosta intryga i jędrny język.

W legnickiej inscenizacji akcja przeniesie się do jednego ze współczesnych klubów samotnych serc, a parą wokół której toczy się akcja dramatu jest duet profesjonalistów od kojarzenia małżeństw. Ich klienci to postaci komiczno-tragiczne obdarzone współczesnymi życiorysami, ale także niezmiennymi od wieków ludzkimi tęsknotami i marzeniami. Wszyscy należą do kategorii tych, co chcieliby i boją się. A boją się zarówno samotności, jak i życiowej odmiany. Każdy ich kontakt ze sobą śmieszy i budzi politowanie, bo choć wszyscy ci kandydaci do ożenku różnią się między sobą wiekiem i życiowymi doświadczeniami, to w swojej bezradności wobec wyzwania, jakim jest wejście w małżeński związek, są podobni do siebie jak dwie krople wódki wypijanej na boku i dla kurażu w klubie samotnych serc Żorżetty i Jurusia.

Sztukę Gogola Piotr Cieplak z powodzeniem otrzepał z dziewiętnastowiecznej naftaliny, satyrę zamienił w groteskę, ryzykownie balansując jednak na cienkiej linie między dramatem a kabaretem.

Przekład: Julian Tuwim
Reżyseria: Piotr Cieplak
Występują: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartek Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Paweł Wolak

Back To Top